بهداشت و سلامتخود مراقبتی

12 درمان فوری شپش (شپش از چی بدش میاد؟)

شپش ها موجودات بسیار ریزی هستند که بیشتر روی موها می چسبند و به مرور زمان به ساقه مو آسیب می زنند، آیا می دانید شپش سر از چی بدش میاد؟ در این مقاله برخی روش های طبیعی برای از بین بردن شپش ها آورده شده است تا بدانید چگونه شپش سر را ریشه کن کنیم.

شپش سر یک نوع انگل و حشره ای بدون بال است که روی پوست سر انسان زندگی می کند و از خون آن تغذیه می کند. شپش ها در روی پوست سر باعث ایجاد خارش شدید و آزاردهنده، برجستگی‌ های کوچک و قرمز بر روی سر، گردن و شانه‌ ها می شود که این برآمدگی‌ ها ممکن است پوسته پوسته شده یا ترشح داشته باشند. شپش‌ هایی که روی پوست سر زندگی می‌ کنند، ابعاد بسیار کوچک در حد 2 تا 3 میلی‌ متر دارند و ترشحاتی که آزاد می‌ کنند، به شدت باعث ایجاد خارش در سر می‌ شود. از آن‌ جا که شپش از خون تغذیه می‌کند، گرمای پوست سر انسان محیط مطلوبی برای ادامه حیات این انگل است. شپش‌ های روی سر، تخم سفید رنگ خود را به ساقه مو می‌ چسبانند که همین یکی از راه‌ های تشخیص شپش هم است. اما شپش از چی بدش میاد؟

شپش از چه چیزهایی بدش میاد؟

شپش نوعی حشره است که بر روی مژه و ابرو و مو یافت می شود و روزانه چندین بار از خون انسان استفاده می‌ کند، این حشره نمی تواند مدت زیادی بدون تماس با پوست بدن زنده بماند و فقط از طریق تماس مستقیم منتقل می‌ شود.

فارغ از علت بوجود آمدن شپش در سر، برخی از مواد های طبیعی و شیمیایی وجود دارد که شپش ها به شدت از آن فراری می باشند، با این مواد به راحتی می توانید شپش ها را از بین ببرید.

اگر شپش سر شما را کلافه کرده و روش های مختلف برای نابودی شپش را امتحان کرده اید، حتما می خواهید بدانید شپش از چه بویی بدش میاد یا مثلا شپش از چه روغنی بدش میاد تا با استفاده از آن شپش ها را از خود دور کنید. در ادامه بهترین روش ها برای از بین بردن شپش را به شما معرفی می کنیم.

گرچه درمان فوری شپش در یک شب کمی دور از انتظار است، اما با این روش ها می تواند به از بین بردن سریع شپش سر کمک کنید.

درمان فوری شپش

استفاده از سشوار

یکی از روش های ساده برای از بین بردن شپش سر، سشوار با باد گرم است که حرارت مستقیم آن می تواند شپش های سر را فراری دهد. بعد از کشیدن سشوار با شانه ضدشپش موهای خود را شانه بزنید.

استفاده از شامپو های ضد شپش

شپش ها از داروهای شیمیایی به شدت بدشان می آید، بنابراین یکی از گزینه های از بین بردن شپش ها استفاده از شامپوهای ضد شپش می باشد. اما شامپوهای ضد شپش از پرمترین ساخته شده اند، بنابراین استفاده زیاد از این شامپو حساسیت های پوستی شدیدی به همراه دارد که زیاد توصیه نمی شود.

به خصوص برای کودکان و خردسال اصلا توصیه نمی شود و حتی قدغن می باشد.

سس مایونز برای نابودی شپش ها

یکی دیگر از روش‌ های قابل قبول برای درمان شپش سر، استفاده از سس مایونز است. سس مایونز می‌ تواند شپش‌ ها را خفه کند و در نهایت موجب مرگ و از بین رفتن آن ها شود.

مقداری از سس مایونز را روی تمام قسمت های مو بمالید و با یک پلاستیک به مدت 4 ساعت بپوشانید. با این کار شپش ها به طور کامل از بین می روند.

رفع شپش سر با سرکه

یکی دیگر از روش های آسان و موثر برای از بین‌ بردن شپش سر، استفاده از سرکه است، سرکه دارای مقدار بالایی اسید استیک است که می‌تواند منجر به از بیرن رفتن شپش سر شود.

همچنین می توانید از مخلوط نمک و سرکه استفاده کنید زیرا خاصیت ضدعفونی کننده دارد. همچنین سرکه مانع از چسبیدن شپش به تار مو می شود .

برای این کار می توانید سرکه و نمک را مخلوط کنید و آن را بر روی مو و پوست سر اسپری کرده و بعد موها را بشویید.

سیر برای نابودی شپش

استفاده از سیر موثرترین راه برای رفع شپش سر است.

چند حبه سیر را با کمی آبلیمو مخلوط کرده تا به صورت خمیری شکل در آید و آن را روی پوست سر بمالید و آن را بعد از گذشت 30 دقیقه با آب گرم بشویید.

نابودن کردن شپش سر با آب پیاز

یک روش طبیعی برای درمان شپش سر، مصرف پیاز است، زیرا پیاز دارای گوگرد می باشد و شپش ها از گوگرد بدشان می آید و باعث کشته‌ شدن شپش سر می‌ شود.

مقداری پیاز را رنده کرده و آب آن را بگیرید و حدود 3 ساعت بر روی پوست سر بگذارید و با استفاده از شانه ضد شپش موها را شانه کرده و سپس موها را با شامپو بشویید.این کار را هر 4 روز انجام دهید، تاثیر زیادی در از بین بردن شپش دارد.

وازلین برای نابودی شپش ها

یکی از قویترین داروی ضد شپش خانگی وازلین است. وازلین راه تنفسی شپش ها را می بندد و باعث خفگی آن ها می شود و اجازه نمی دهد طولانی مدت زنده بمانند. این ماده به دلیل چسبندگی و نفوذ در قسمت تنفسی شپش ها می تواند آن ها را خفه و نابود کند.

وازلین را روی موها و کف سر خود بمالید و اجازه دهید به مدت دو ساعت روی موی سر باقی بماند تا اثر بگذارد، سپس موهای خود را بشویید.

روغن نارگیل

بهترین ماده طبیعی برای درمان و از بین بردن شپش روغن نارگیل است. روغن نارگیل شپش موی سر را خفه می‌ کند و در نهایت آن را می‌ کشد.

روغن اکالیپتوس

در بین درمان های خانگی شپش با مواد طبیعی، اکالیپتوس یکی از گیاهان دور کننده حشرات و روغن اکالیپتوس بهترین ماده برای کشتن و از بین بردن شپش ها است. شپش از بوی اکالیپتوس بدش می آید و فراری می شود.

چند قطره از روغن اکالیپتوس را با سرکه سیب قاطی کرده و موها را به آن آغشته کنید و بمالید، اجازه دهید مدتی باقی بماند و سپس با آب ولرم موها را بشویید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای یک حشره‌ کش طبیعی و بسیار قوی است که می‌ توانید از آن برای درمان و از بین بردن شپش استفاده کنید و همچنین خارش ناشی از آن را از بین می برد

شانه ضد شپش

بهترین و ایمن ترین درمان استفاده از شانه های ضد شپش می باشد، این شانه ها شپش ها و تخم های آن ها را از روی موی سر خارج می کند و برای کودکان زیر دو سال نیز کاملا بی خطر می باشد. استفاده از شانه های ضد شپش باید در کنار نرم کننده هایی نظیر روغن زیتون و سرکه باشد تا به راحتی بتوانید شانه را در سراسر مو به حرکت در اورید و از حرکت کردن و راه رفتن شپش ها جلوگیری کنید.

برس های برقی شپش کش

جریان الکتریسیته موجود در این برس ها، کمک بسیاری در نابودی و از بین بردن شپش ها می کند. بدون استفاده از نرم کننده با موهای خشک به راحتی می توانید با استفاده از برس های برقی شپش کش، شپش را از بین ببرید.

در پایان

در این نوشته گفتیم که شپش از چی بدش میاد. این مواردی که نام بردیم موثرترین و بهترین راه برای از بین بردن شپش های موی سر می باشند و شپش ها به شدت از این مواد اجتناب کرده و نمی توانند در برابر این مواد مقاومتی داشته باشند و به سرعت از بین می روند. بنابراین برای از بین بردن و درمان شپش حتما یکی از این روش ها را امتحان کنید تا تاثیرات مطلوب آن را مشاهده کنید.

چه کسانی بیشتر شپش می گیرند

به طور قطعی نمی توان گفت شپش از چی بوجود میاد یا چه کسانی بیشتر شپش می گیرند. اما موهای بلند محیط مناسبی برای زندگی شپش سر است و بیشترین علت ابتلا به شپش سر، تماس با فرد مبتلا به شپش و یا استفاده از کلاه و روسری آلوده می باشد. شپش سر در کودکان از بزرگسالان شایع تر است.

از کجا بفهمیم شپش درمان شده

برای تشخیص درمان شپش سر، موها را خیس کرده و بعد از شانه زدن مو با شانه ضد شپش، همراه با ذره بین، ریشه موها و پشت گوش و گردن را مورد بررسی قرار دهید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *